16. jūlijs, 2020, Ceturtdiena

Hermīne, Estere

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Smilšu skulptūras Salacgrīvā

03.09.2019 14:28

Pašās augusta beigās, 30. un 31.augustā, Salacgrīvā, laukumā pie veikala TOP, notika starptautisks smilšu skulptūru simpozijs Zelta smilšu grauds. Interesanti bija vērot kā pieauguši cilvēki spēlējas lielā smilšu kastē…, bet ja nopietni, tas nebija viegli, jo mākslinieki veidoja pamatīgas skulptūru pamatnes no mālsmilts, kura atvesta no Skultes karjera.

Šī simpozija koordinatore Iveta Kaminska stāsta “smilšu skulptūru projekta aizsācējs Latvijā ir Zigmunds Vilnis un sākās viss Pāvilostā 1996.gadā. Tagad viņš ir atgriezies savās dzimtajās mājās un ir cēsinieks. Pilotprojektu Salacgrīvā aizsākām rudenī un ļoti ceram, ka turpināsim to nākamajā gadā jau plašākā mērogā. Savu ideju prezentējām pašvaldības vadītājam Dagnim Straubergam, viņu šis projekts ieinteresēja, te ir ļoti atsaucīgi cilvēki, tāpēc viss tik ļoti ātri izdevās. Ja šis pilotprojekts izdosies, tad simpozijs Zelta smilšu grauds, varētu kļūt par tradīciju un smilšu skulptūras mēs taisītu maija beigās, jūnija sākumā, lai tās stāvētu visu vasaru.”

Iveta ir pārliecināta, ja cilvēki būs saudzīgi pret mākslas darbiem, tie stāvēs ilgi. Šogad starptautiskajā smilšu skulptūru simpozijā piedalījās pieci mākslinieki: Zigmunds Vilnis no Cēsīm, Anda Lieģe no Aizputes, Krists Erbs no Liepājas, Rait Parg no Pērnavas Igaunijā un Imants Klīdzējs no Salacgrīvas.

Pašvaldības ainavu arhitekte Gundega Upīte – Vīksna vietu skulptūru veidošanai māksliniekiem ierādījusi pļaviņā pie veikala TOP, par ko gandarīti ir gan mākslinieki, gan skatītāji, kuri varēja sekot līdz mākslas darbu tapšanai un var aplūkot tās ejot savās ikdienas gaitās, arī garāmbraucējiem ir redzamas smilšu skulptūras.

Ja šis projekts patiks, tad nākamajā gadā tas būs plašāks, mākslinieki veidos divmetrīgas smilšu skulptūras, tajā piedalīsies vairāk ārzemju mākslinieku un skulptūras kopā ar pedagogiem veidos arī mākslas skolu audzēkņi.

Savu smilšu skulptūru veidoja arī Salacgrīvas mākslas skolas direktors Imants Klīdzējs, kurš par dalību šajā projektā sacīja “esmu ielecis šajā projektā pēdējā brīdi, šī ir ļoti laba lieta un projektu noteikti vajag turpināt nākamajā gadā. Tas būs kas jauns Salacgrīvā, vieta ir izvēlēta ļoti laba, te ir cilvēku plūsma, prieks strādāt.”

Savukārt Aizputes mākslas skolas skolotāja Anda Lieģe smilšu skulptūru simpozijā piedalās jau vairāk kā divdesmit gadus un atzīs, ka patīk veidot smilšu skulptūras “man visu laiku gribas uzsākt ko jaunu. Mākslā viss ir mainīgs un strādāt ar dabas materiāliem ir ļoti interesanti. Radošās idejas izpaust šādā veidā ir ļoti interesanti un šādi simpoziji neļauj ieslīgt garlaicībā un rutīnā.”

Šogad mākslinieki strādāja divas nepilnas dienas un svinīgas skulptūru atklāšanas nebija, bet viņi, atstājot mums savus darbus, solījās atgriezties nākamgad.

Ikviens šobrīd, līdz pat vēlam rudenim, nu var apskatīt mākslinieku skulptūras: Zigmunda Viļņa “Teiksma”, Andas Lieģes “Vakara vējā”, Krista Erbsa “Spēkavīru”, Raita Parga “Ļoti delikāti” un Imanta Klīdzēja “Nēģi nāk”.

Jāpiebilst, ka mākslinieki veido ne tikai smilšu darbus: Zigmunds Vilnis taisa gan sniega, gan ledus, gan smilšu un arī uguns skulptūras: Anda Lieģe ilustrē grāmatas, māca datorgrafiku; Krists Erbs strādā ar metālu, Rait Parg strādā ar koku, akmeni, alumīniju, , betonu, sniegu un ledu; savukārt Imants Klīdzējs ir keramiķis un pedagogs.

Ja būsim saudzīgi smilšu skulptūras mūs priecēs līdz vēlam rudenim.

Ilga Tiesnese