25. oktobris, 2020, Svētdiena

Beāte, Beatrise

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Lielsalacas luterāņu baznīcas un pilskalna apkārtnes nākotne

15.10.2020 09:09

Jau ilgāku laiku ap mūsu Lielsalacas evaņģēliski luterisko baznīcu notiek baznīcas teritorijas labiekārtošanas darbi. Daudz no iecerētā jau ir paveikts, un katrs to var novērtēt. Ja, darbus uzsākot, bija cilvēki, kuri satraucās par to, kas būs, tad tagad var dzirdēt tikai labas atsauksmes.

Bet par padarīto vairāk kādā citā reizē. Šoreiz vairāk par baznīcas un pilskalna apkārtnes nākotni. Jo nav daudzi, kas zin, ka zeme starp Salacas upi, baznīcu un pilskalnu ir privāta (neliela daļa tur pieder arī pašvaldībai.) Tā kā darbi pie baznīcas un uz šīs privātās zemes notiek vienlaicīgi, var rasties priekšstats, ka tā ir baznīcas zeme. To arī esmu sapratis no sarunām ar cilvēkiem. Tādēļ arī ir šis skaidrojošais raksts.

Tagad upes krasts un pie tā pieguļošā zeme ir iztīrīta un sakārtota. No tilta uz pilskalnu un baznīcu paveras skaists skats. Bet, tā kā tur ir privāta zeme, jautājums ir par šīs vietas un tās apkārtnes nākotni. Lai tas, kas labi ir iesākts, netiktu sabojāts. Saskaņā ar Salacgrīvas pilsētas teritorijas plānojumu uz šīs zemes nevar būt fundamentālas ēkas. Tādēļ arī īpašnieki, cik man zināms, kā vienu no iespējām izskata, ka te varētu novietot kempinga mājiņas. Kad es cilvēkiem šo situāciju stāstu, viņi redzami apjūk un ir neizpratnē.

Ir saprotams, ka katrs privātīpašnieks no sava īpašuma grib gūt kādu labumu. Un nav daudz tādu, kuri būtu gatavi no sava labuma atteikties, lai kaut ko dāvātu un ziedotu savai valstij, tautai un cilvēkiem. Bet šī nav parasta vieta. Tā ir garīga un vēsturiska ar skaistu kopainu. Tādēļ šeit ir grūts uzdevums – atrast labāko risinājumu, kas vairāk vai mazāk apmierinātu visus. Bet tik ļoti gribētos, lai neviens nebūtu aizvainots, lai nevienam nebūtu jākaunas un jānes rūgtums sirdī. Lai laikam ejot, uz visu atskatoties, būtu prieks un gandarījums. Grūts uzdevums.

Mūsu pilsēta kļūst arvien pievilcīgāka un skaistāka. Man ir prieks, ka arī baznīca tāda kļūst. Un es ceru, ka tiks atrasts labs risinājums, lai šī privātā zeme un tās pielietojums labi iekļautos Salacas, pilskalna un baznīcas kopainā. Manuprāt, šī vieta risinājuma ziņā prasa, lai priekšroka tiktu dota sabiedrībai un pilsētai. Jo šī ir ļoti redzama, garīga un vēsturiska vieta. Tādēļ arī šai privātajai zemei būtu harmoniski jāiekļaujas šajā kontekstā. Vai to interesanti un saistoši jāpapildina, lai mums un nākamajām paaudzēm par pilsētu būtu prieks.

 

Cerot uz labu risinājumu un

Dieva svētības un palīgu vēlot,

mācītājs Andris Vilemsons.