15. janvāris, 2021, Piektdiena

Fēlikss, Felicita

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Svinam Nēģu dienu!

24.10.2019 16:34

Jau astoto gadu oktobra otrajā sestdienā Salacgrīvas novadā godā ceļ nēģu zvejas amata meistarus un apaļmutnieku nēģi. Viesi varēja apmeklēt divus  nēģu tačus uz Salacas un vienu pie Svētupes! Šī ir tā diena, kad ikvienam ir iespējas noklausīties amata meistaru stāstus par savu arodu, skatīt nēģu tačus, baudīt delikateses un izjust īpašo upes piekrastes rudens atmosfēru

Nēģu diena iesākās ar Nēģu krosu pie tača Svētupē un 2, 5, 10 un 21 kilometru distancē devās 48 skrējēji.

Bet turpat netālu Koluškinu ģimene, kopā ar saviem palīgiem, lielā katlā uz ugunskura vārīja nēģu soļanku un viesus gaidīja svaigi cepti nēģu pīrādziņi un nēģu pastētes maizītes. Pie Svētupes tača bērni un pieaugušie varēja radoši darboties kopā ar Inesi Zmičerevsku, krāsojot nēģīšu figūras. Protams, interesenti varēja apmeklēt arī Brīvdienu māju “Vējavas”, kur skatīt latviskuma stundu ar bibliokuģi “Krišjānis Valdemārs” un tā patronu Jāni Streiču.

Pēc ciemšanās Svētupes nēģu tacī un viesu mājā Vējavas bija vērts doties uz Salacgrīvu, lai pilsētas centrā pie Armanda Belasika zivju kioska nobaudītu nēģu zupu un cepto nēģi.

Viesu šajā dienā netrūka arī Aleksandram  Rozenšteinam Salacas pirmajā nēģu tacī. Te pēc nēģu tača apskates varēja nobaudīt tikko ceptu nēģi, izgaršot nēģu zupu, iegādāt kādu gardumu uz mājām, nofotografēties ar pašu nēģu karali un redzēt garāko viltoto nēģi pasaulē. Salacgrīvas saimniece Ruta Birkenberga ar savu komandu bija pacentusies, lai pagājušā gada rekords tiktu pārspēts, un nākamgad jau būs jāpārvar 5,30 metru atzīme. Kad mērīšanas darbi vainagojās ar panākumiem, degustācija varēja sākties. Pirmajam viltotā nēģa gabalu bija iespēja nogaršot 1. tača saimniekam Aleksandram Rozenšteinam.

Otrajā Salacas tacī, pie Visvalža Šrenka, paralēli lieliskās nēģu zupas baudīšanai bija iespējams pašam sakombinēt magnētiņu ar pasākuma simboliku, piedalīties radošajās darbnīcās, kā arī izmantot kalēja Gata Pīpkalēja piedāvājumu smēdē izkalt monētu.

“Nēģu dienas 2019” svētku programma rosināja apmeklēt arī muzeju, kur bija skatāma ekspozīcija “Zutiņš murdā”, un interesenti varēja salikt miniatūru nēģu taci, izmantojot konstruktoru. Arī Dabas izglītības centrā apmeklētāji varēja radoši darboties un uzzināt interesantas par dabā notiekošo. Tie svētku viesi, kuri apmeklēja visus trīs tačus un katrā tacī uzmeklēja puzles gabaliņus, beigās varēja izgatavot  suvenīru no skaistā pasākuma.

Šis gads “Nēģu dienas” vēsturē bija īpašs ar faktu, ka šogad, sadarbojoties ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, daļa no nēģu zvejniekiem un apstrādātājiem izgāja Pārtikas un veterinārā dienesta sertifikāciju, lai varētu iesniegt pieteikumu Salacgrīvas nēģu ierakstīšanai Aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā.

Svētki bija izdevušies, jo arī lietus piekāpās un diena, lai arī vējaina, bija silta un patīkama.

Ilga Tiesnese

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031