26. aprīlis, 2024, Piektdiena

Rūsiņš, Sandris, Alīna

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Taimiņu resursu papildināšana Salacas upē

26.11.2015 06:38

Taimiņu resursu papildināšana Salacas upē

Novembra vidū noslēdzās projekts par taimiņu resursu palielināšanu Salacas upē. Projekta laikā no 1. oktobra līdz 15.novembrim I K J.A.N.K.I veica 50 taimiņu vaislinieku (25mātes un 25 tēvi) nozveju Rīgas jūras līča un Salacas upes grīvas rajonos, tad tos nogādāja Kārļu zivju audzētavā, kur no taimiņiem iegūtajiem ikriem jāizaudzē 16 800 smolti viengadnieki, kuri pēc tam jāatlaiž Salacas upē. 

Projekta kopējās izmaksas 1870 EUR, no tiem 1585 EUR Zivju fonda un 285 EUR domes pašvaldības finansējums.

Lai īstenotu projektu, tika izstrādāta PROGRAMMA – Taimiņu resursu papildināšanai Salacas upē 2015.-2017. gadam, ko saskaņoja VARAM (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija) un Zinātniskais institūts “BIOR”. Programmā aprakstītas visas veicamās darbības – taimiņu ķeršana, transportēšana uz zivju audzētavu, slaukšana, un atgriešana atpakaļ upē, tās īstenošanas laiks ir no šī gada 1.oktobra līdz 2017.gada jūnijam. Vaislas zivju ķeršanas procesu kontrolēja un zvejas atļauju izdeva Valsts vides dienests. Atļaujas derīguma termiņš bija līdz brīdim, kamēr noķer projektā atļauto taimiņu skaitu – 50. 2017.gada pavasarī plānota no vaislinieku ikriem izaudzēto smoltu (vid. svars ne mazāks par 14 g) ielaišana Salacas upes baseinā. Visi izaudzētie smolti tiks iezīmēti, nogriežot taukspuru.

Lai veiksmīgi realizētu projektu Salacgrīvas novada dome slēdza pakalpojuma līgumu ar IK “J.A.N.K.I”. Minētajam komersantam ir 15 gadu pieredze zvejošanai piekrastē un tas ir sadarbojies vaislinieku uzglabāšanai paredzēto murdu izgatavošanā un apsargāšanā ar firmu, kas 2011. un 2012.gadā veica šo pasūtījumu. Taimiņu vaislinieku nozvejai izmantoja divus murdus, augstums 2 un 2,5 m, sētas garums 140m un 160m, ar linuma acs izmēru 60mm un tīklu, acs izmērs no 110 mm. Līdz vaislinieku nodošanai Institūta BIOR Zivju audzētavai “Kārļi” nozvejotos vaisliniekus uzglabāja speciāli tam paredzētos būros, kuri novietoti Salacas upes grīvā. Būriem tika nodrošināta apsardze visas diennakts garumā.

IK J.A.N.K.I. īpašnieks Nikolajs Koluškins stāsta “ Piekritu realizēt projektu tāpēc, ka dzīvoju ar domu par priekšdienām. Šajā projektā iesaistījās visi ģimenes locekļi, jo jūra ir mana iztika un mūsu pašu pavairotā zivs ir kvalitatīvāka un arī dārgāka, tādēļ arī domājam par taimiņu populācijas un sava biznesa saglabāšanu. Pēc trim, četriem gadiem šī gada mazuļi būs ķerami. Bija smagi, šis bija laika ietilpīgs process, jūrā katru dienu pavadījām deviņas stundas. No rīta iebraucām, mājās tikām tikai vakarā, visu dienu pa jūru. Taimiņus lasījām kopā pa vienam, diviem, ņēmām nost roņiem no priekšas, tie bija neapmierināti. Palīdzēja dēli Jānis un Artūrs.”
Noķertie taimiņi jau aizvesti uz audzētavu Kārļi, un tie, kas dzīvi un netraumēti, šogad pirmo reizi, kā paredzēja projekts, atgriezušies atpakaļ Salacā.

Projekta koordinatore Solvita Kukanovska ir apmierināta “taimiņu vaislinieki ir noķerti, līdz ar to Zivju fonda finansētais projekts ir noslēdzies. Divus gadus šādu projektu nebija, šis bija viengadīgs, kuru realizējot noķērām taimiņu vaisliniekus, audzētavā viņus slauca, tagad divus gadus “Kārļos” viņi augs, lai 2017.gada vasarā atgrieztos Salacā. Pašvaldība tagad rakstīs projektu, lai dabūtu naudu mazuļu audzēšanai un atlaišanai upē, jo lai to izdarītu arī ir vajadzīgs finansējums.”

S.Kukanovska uzskata, ka šim vajadzētu būt trīs gadu projektam, vienā apvienojot visu, tas sāktos šogad un noslēgtos 2017. gadā taimiņu mazuļus atlaižot Salacā. „Realizējot šādus projektus mēs varētu sadarboties ar Salacas upes baseinā esošajām pašvaldībām, kā to paredz noslēgtais sadarbības līgums,” teic projekta koordinatore.

Solvita Kukanovska ir apmierināta ar IK J.A.N.K.I darbu – “viņiem nebija problēmu noķert taimiņus, lai gan iepriekšējie ķērāji teica, ka nekas nesanāks. Ilgāks laiks pagāja, kamēr komersants saņēma atļauju un saskaņojumu vaislinieku ķeršanai, ko izsniedza Valsts vides dienests. Pirmais taimiņu pavairošanas programmas posms ir noslēdzies, gaidīsim mazuļus izaugam un atgriežamies Salacā.”

Ilga Tiesnese

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930