22. janvāris, 2018, Pirmdiena

Austris, Vincents

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Sudraba kaijas pirmais lidojums

24.08.2012 09:00

Piektdien Duntes tautas namā valdīja skanīga un pacilājoša gaisotne - tur notika 1. Mūsdienu akustiskās vokāli instrumentālās mūzikas festivāls-konkurss Sudraba kaija. Tajā piedalījās 8 grupas, tostarp no Limbažu un Salacgrīvas novada. Sarīkojumu ārpus konkursa godam atklāja festivāla saimnieki - Liepupes vīru ansamblis ar Sudraba kaijas idejas autoru, organizatoru un Liepupes pagasta tautas nama vadītāju Andri Zundi priekšgalā, spējot noskaņot klausītājus uz līdzdzīvošanas viļņa jau pašā sākumā. - Esmu neizsakāmi priecīgs, ka beidzot ilgi lolotais sapnis par šādu festivālu ir piepildījies. Akustiskā mūzika domāta gardēžiem - ne visi to saprot un pieņem, tāpēc vēl jo patīkamāk redzēt pilnu zāli klausītāju. Mēs, kas šodien uzstāsimies, ikdienā spēlējot, lielākoties izmantojam mūsdienu tehnoloģiju iespējas, bet nu rādīsim, ko varam bez tām. Šī būs tāda kā nodeva mūzikas sākumam, - uzsvēra A. Zunde. Jāpiebilst gan, ka atsevišķu instrumentu skaņu pastiprinošās iekārtas bija ļauts izmantot.

Konkursantus vērtēja žūrija - tās priekšsēdētājs, komponists Valts Pūce, kora Pernigele diriģente Arta Zunde, dziedātāja Liene Šomase un mūziķis Aivars Rakovskis. Viņu uzdevums nebija viegls, jo katra grupa uzstājās atšķirīgā žanrā. Pirmā savu sniegumu rādīja liepupiete Līga Priede, aizkustinot klātesošo sirdis ar neparasto, lirisko balss tembru un niansēti izjusto dziedājumu. Instrumentāli viņai palīdzēja A. Zunde un Mārtiņš Roziņš. Enerģiski un izturēti šlāgera manierē spēlēja grupa Tēva nams no Pāles, izpildot galvenokārt pašsacerētas dziesmas. Konkursā startēja arī Kokmuižas muzikanti, kuri savulaik piedalījās līdzīgā sarīkojumā pirms vairākiem gadiem Salacgrīvā. Gan klausītājus, gan žūriju saviļņoja liepupiete Kristīna Trezune ar grupu Solar, aizvedot viegluma pilnā džeziskā ceļojumā ar citu mūzikas stilu piejaukumu. Radniecīgu, tomēr citādāku noskaņu uzbūra valmierieši - Imanta Toča džeza grupa. Savas dziesmas ar atraktīvu solistu un perkusiju spilgtu pavadījumu piedāvāja Soļi no Rīgas. Nokļūt akustiskās mūzikas pirmsākumos, kad ļaudis elektrību vēl nepazina, ļāva citi rīdzinieki - Hāgenskalna muzikanti, kuru vadītājs, tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs pastāstīja arī par kapelas izmantoto instrumentu vēsturi. Konkursu noslēdza Limbažu apvienība The Black Cats, kārtīgi sapurinot publikas jutekļus ar rockabilly manierē atskaņotajām dziesmām. Kā īpašais Sudraba kaijas viesis uzstājās mājnieks, t.s. Ieviņa ermoņiku spēlmanis Valdis Andersons ar kapelu.

Uzrunāju arī dažus koncerta apmeklētājus. Viņuprāt, festivāls izdevies gana košs. - Tā kā šeit varēja dzirdēt daudzveidīgu stilu mūziku, šis tas arī man bija interesants atklājums. Pasmelties pozitīvas emocijas varēja no katra. Pie „Tēva nama”, ko atbraucu atbalstīt, jau pierasts, bet tik un tā prieks arī par viņiem, - atzina Laura Krogzeme. Liepupiete Liesma lepojās, ka par festivāla norises vietu izvēlēta tieši Dunte. - Grūti izcelt vienu favorītu - visas grupas bija ar kaut ko īpašas, - viņa secināja.
...

Vienā vakarā klātesošajiem bija iespēja baudīt ļoti dažādu žanru mūziku, kas vēl vairāk lika žūrijai palauzīt galvas. Pēc ilgas spriešanas tā beidzot bija gatava paziņot rezultātus. Grand Prix un lielāko naudas prēmiju - 350 eiro - saņēma Kristīna Trezune ar grupu. - Šādā sastāvā uzstājāmies pirmo reizi, bet visi esam labi pazīstami, mūs vieno džezs. Iegūtā galvenā balva ir negaidīts pārsteigums. Vēl nezinām, kā to izlietosim, taču, ticamākais, ieguldīsim savas muzikālās darbības attīstībā, - prātoja jaunā dziedātāja, kura šogad absolvējusi Doma kora skolas džeza mūzikas nodaļu un turpinās mācības Austrijā. 2. vietā - The Black Cats, savukārt 3. vieta diviem kolektīviem - Hāgenskalna muzikantiem un grupai Soļi. Titulu Sudraba kaijas „Dīva” ieguva Līga Priede. I pakāpes diploms tika Tēva namam un Kokmuižas muzikantiem, kā arī I. Toča džeza grupai. Kategorijā Labākais instrumentālists apbalvoja saksofonistu Gunāru Geduševu, ģitāristus Jāni Ruņģi un Jāni Kalniņu, Visvairāk muzicējošais mūziķis - Mārtiņš Roziņš. Žūrijas priekšsēdētājs Valts Pūce uzsvēra, ka, neskatoties uz vietu sadalījumu, uzvarētāji konkursā ir visi un šim festivālam nākamgad jānotiek atkal. - Kristīna ar grupu ir brīnišķīgs atklājums, viņos var redzēt atdošanos mūzikai, ideju svaigumu, jaunību un profesionalitāti. Svarīgi viņus stimulēt turpināt iesākto. Vērtējām grupas, neaizraujoties ar dziļu analizēšanu, bet ņemot vērā galvenokārt pirmo iespaidu, mākslinieciskās kvalitātes iezīmes, radošumu, ieguldīto darbu, - pastāstīja žūrijas priekšsēdētājs.

Gandarīts par piesātināto festivāla norisi bija arī A. Zunde, atgādinot, ka jau pirms gadiem desmit Salacgrīvā organizējis līdzīgu akustisko sarīkojumu. - Lai „Sudraba kaija” vispār notiktu, ļoti svarīgs bija SIA „Lauga” un „Geka”, kā arī Salacgrīvas novada domes finansiālais atbalsts. Liela daļa mūziķu, kas šodien kāpa uz skatuves, ir mani draugi un draugu draugi. Dalībnieku skaits festivālā bija ierobežots, jo pirmajā reizē gribējās vispār saprast, kā šī iecere īstenosies. Uzsvars bija žanru daudzveidībai. Plānots, ka nākamgad konkurss norisināsies tautas namā, bet profesionāļu koncerts - Liepupes pilskalnā, - atklāja A. Zunde.

Festivālu vadīja dziedātāja Agnese Rakovska. Noslēgumā arī viņa kopā ar tēti Aivaru kāpa uz skatuves, lai izpildītu pāris kompozīciju. Vēl publiku ar savām dziesmām priecēja Liene Šomase.

Ilvas BIRZKOPES
teksts

www.auseklis.lv

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
  • Vai gaidāt ziemas atnākšanu?

  • DELFI