18. jūnijs, 2019, Otrdiena

Madis, Alberts

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

"Sudraba kaija" piedāvās izcilus māksliniekus un daudzveidību konkursā

15.04.2019 16:53

Salacgrīvas novada dome un Liepupes pagasta tautas nams izsludinājuši pieteikšanos 8. Akustiskās mūzikas festivāla Sudrabakaija 2019 konkursam. Būtiskākās izmaiņas norisē – šoreiz sevi pierādīt aicināti arī dueti un solisti. Festivāla idejas autors Andris Zunde pastāstīja, ka citus gadus rīkotāji saņēmuši jautājumus, vai var piedalīties arī mazāki sastāvi. Līdz šim nolikums to neļāva. Bet šogad nolemts, ka konkurss no dažādības tikai iegūs. Skatītājiem būs interesantāk, ja, teiksim, uz skatuves kāps arī kāds bards ar savu ģitāru vai solists. Kā līdz šim, gaidītas arī neakadēmiskās muzikas grupas. Žanra ierobežojumu nav.

Zināms, ka pēdējos gados interese par konkursu bijusi mazāka. A. Zunde teic, ka par to rīkotāji domājuši. Piestrādāšot, lai aicinājums piedalīties izskanētu plašāk un skaļāk. Tāpat jāuzsver, ka piedaloties var iegūt daudz ko – sākot ar naudas balvu līdz 500 eiro, iespēju sevi parādīt, bet ne tikai. Ja žūrija tā lems, kādai no populārās muzikas grupām būs iespēja uzstāties festivālā Positivus Salacgrīvā. – Atlase ir ļoti stingra, tāpēc mazākpazīstama grupa citādi tur pat nevar nokļūt, – uzsver A. Zunde.

Sudraba kaijas konkurss var kļūt par sava veida tramplīnu tiem, kuri vēlas kaut ko sasniegt mūzikā. Savukārt tautas muzikas ansambļi var cerēt uz Latvijas Nacionālā kultūras centra balvu par labāko skaņdarbu skatuves dejas horeogrāfijas izveidei – tiks apmaksāta iespēja veikt apbalvotā skaņdarba profesionālu skaņu ierakstu. A. Zunde apzinās, ka daudziem mūziķiem jāsaņemas, lai kāptu uz skatuves bez mikrofona rokā un vada pie instrumenta. – Betdrošiem pieder pasaule! – viņš uzmundrina.

Kā vēl vienu lielisku iespēju festivāla idejas autors min profesionālas žūrijas novērtējumu. Tas nebūs publisks, bet tradicionāli pēc konkursa notiek sanākšana neformālā atmosfērā. – Žūrijas locekļi tās laikāstrādā melnu muti! – apstiprina A. Zunde. Festivāla rīkotāji šogad ir īpaši pastrādājuši, lai izveidotu arī apmeklētājiem saistošu programmu ar Latvijā labi zināmu mākslinieku dalību. Tas esot festivāla patrona, mūziķa Valta Pūces nopelns. Sudraba kaiju atklās ekoloģiskās mūzikas grupa Ducele. Džeza vakarā varēs dzirdēt solisti Jolantu Gulbi-Paškeviču, saksofonistu Denisu Paškeviču, pianistu Kristapu Vanadziņu un bundzinieku Rūdolfu Dankfeldu. 8. Maijā koncertā Tikšanās mūzikā uzstāsies dziedātājs Intars Busulis, mūziķis Kārlis Lācis, ģitāristi Kaspars Zemītis un Edvīns Ozols, kā arī Kaspars Grigulis (bungas). Šķiet, ir vērts pievērst šim notikumam uzmanību.

Pašam A. Zundem esot sajūta, ka pasākums izdosies. Sarunbiedrs gan piebilst, ka, vairs nebūdams tautas nama vadītājs, festivāla rīkošanā nepiedalās oficiālā statusā, bet joprojām tur roku uz pulsa.

Linda TAURIŅA

 

Šobrīd pastiprināta interese ir par Intara Busuļa koncertu Liepupes tautas namā. Neskatoties uz augsto biļešu cenu, visiem interesentiem vietas, iespējams, ka nepietiks. Biļešu iepriekšpārdošana izziņota no 18. aprīla, bet jau tagad saņemam daudzus zvanus ar lūgumu rezervēt biļetes. Tas radījis satraukumu , jo sen  tā nav bijis, ka vietas tautas namā patiešām var pietrūkt. Te gan  jāpaskaidro, ka Akustiskās mūzikas festivāla “Sudraba kaija” ietvaros plānots mākslinieka akustiskais koncerts ar nepilnu sastāvu. Vienojāmies, ka šī koncerta vispiemērotākā vieta ir tieši neliels tautas nams. Te mākslinieki parasti ir pretimnākošāki, tādejādi dodot savu artavu akustiskās muzicēšanas popularizēšanai. 

Akustiskās muzicēšanas popularizēšana un kvalitatīvu koncertu nodrošinājums novada iedzīvotājiem ir tiešas festivāla mērķis. Tieši ar šādu uzsaukumu festivāls  pulcējis kopā daudzus augsta līmeņa mūziķus arī iepriekšējos gados.

Šī gada festivāla ietvaros aicinām apmeklēt arī citus interesantus koncertus. Tie būs:  24. aprīlī plkst. 19.00 ekoloģiskās mūzikas grupas Ducele koncerts, 1. maijā plkst. 19.00 džeza mūzikas vakars kopā ar Jolantu Gulbi- Paškeviču, Denisu Paškeviču un draugiem, bet 11. maijā plkst. 15.00 akustisko grupu un izpildītāju konkurss, kura īpašie viesi būs Liepupes tautas nama kapela Ieviņa un ģitārists, pasaules apceļotājs Reinis Jaunais, kurš pastāvīgajiem festivāla apmeklētājiem jau pazīstams no iepriekšējiem gadiem.

Arta Zunde, festivāla koordinatore.