20. aprīlis, 2019, Sestdiena

Mirta, Ziedīte

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Salacgrīvas novadā trakoja zibens un virpuļviesuļi

08.08.2018 15:57

Salacgrīvas novadā nedēļas nogalē novēroti pēkšņi virpuļviesuļi un spārdījies zibens. Dabas parādības kaitējušas iedzīvotāju un pašvaldības īpašumam. Domes izpilddirektors Andris Zunde stāsta, ka pa gaisu lidojušas dārza mēbeles un batuti. Iedzīvotāji ziņojuši par vietām, kur nolauztie koki aizšķērsojuši ceļu. Gan pašu spēkiem, gan piesaistot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD), tie novākti. Kādā īpašumā koks uzkritis siltumnīcai, to saplacinot. A. Zunde teic, ka virpuļviesuļi bijuši spēcīgi. Ja kādam palaimējies kļūt par to izdarību aculieciniekiem, citi turpat puskilometru tālāk par tiem nav pat nojautuši. Līdzīgi bijis arī ar zibeņiem.

To nedarbu sekas gan vēl nav novērstas, jo kaitējums nodarīts diezgan pamatīgs. Tas iespēris Salacgrīvas katlu mājā pie skolas, sabojājot automātiku. Strāvas lādiņu saņēmis bērnudārzs un skola, kaitēts signalizācijai, kā arī datortehnikai. Ar speciālistiem esot pārrunāts, kā tas varēja notikt, ņemot vērā, ka zibensnovadīšanas sistēmas pašvaldības iestādēs ir labākajā kārtībā. Saņemts skaidrojums, ka tās pasargā no lielākas nelaimes – ēku aizdegšanās, bet nevar novērst iespēju, ka iespers kādā vadā un tālāk trieciens aizies pa tīkliem, sadedzinot pie tiem pieslēgtās ierīces. Pēc šiem notikumiem enerģētiķis Jānis Zaķis apsekos zibensnovades sistēmas, lai pārliecinātos, ka tās nav cietušas.

Zibens ietekme bijusi arī uz zemes. To novērojis Zvejnieku parka pārvaldnieks Kristaps Močāns. – Viņš redzējis, kā zibens iesper tiesnešu mājas jumtā, un, uz asfalta stāvot, sajutis, kā notirpst kājas, – zina sacīt izpilddirektors. Pašvaldības darbinieks, kurš tobrīd strādāja ārā Korģenē, zibenim iesperot asfaltā, pat sajutis sviluma smaku un nolēmis patverties telpās. Citiem šķitis – apkārt augsti koki, ēkas, nekas nedraud, bet sapratuši, ka tā gluži nav un jāuzmanās. Dzirdēts arī par virpuļviesuļiem, kas pacēlušies gan virs jūras, gan citviet. Salacgrīviete Ināra Zeme pastāstīja, ka viņas māju tuvumā Salacas krastā, netālu no pirmā tača, vēja plosīšanos dzirdējusi svētdienas naktī. Tā kā šalcis, tā kā dunējis, skaņa grūti aprakstāma, bet diezgan baisa. Kļuvis ļoti neomulīgi. Ārā nav gājusi, bet nākamajā rīta konstatējusi, ka visi pagalma bumbieres augļi nopurināti no koka. Gabaliņu tālāk pie kādām mājām Salacas krastā (Jaunupes tuvumā) jau novērojusi un foto iemūžinājusi diezgan ievērojamu postažu. Tur koki burtiski klājuši zemi. Papeles pārlauztas uz pusēm. Visapkārt izmētāti dēļi, kas, šķiet, gatavoti izmantošanai jaunbūvē. VUGD Limbažu daļas komandieris Arnis Banders teic, ka nedēļas nogalē saņemts tikai viens izsaukums – no ceļa bijis jāaizvāc nolauzts koks. Pēc tā var spriest, ka dabas dullības iedzīvotāju īpašumus nav nopietni apdraudējušas, vai, ja kaitējums nodarīts, tad ne gluži tāds, ka būtu jāiesaistās speciālajiem dienestiem.

Linda TAURIŅA
Ināras ZEMES foto

www.auseklis.lv