19. februāris, 2019, Otrdiena

Zane, Zuzanna

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Bibliokuģis vasaras ceļos

10.07.2018 16:13

Bibliokuģis vasaras ceļos

Bibliokuģa “Krišjānis Valdemārs” (Salacgrīva) radošā komanda turpina Latviešu Fonda (ASV) un Salacgrīvas novada domes atbalstīto projektu “Bibliotēkas - piejūras Gaismas pilis”, iepazīstinot ar jūrniecības arodiem jauniešu vasaras nometņu dalībniekus Kurzemes skolās un bibliotēkās.

Uzsākuši tikšanos Nīcā un Rucavā aprīlī, nedēļā pirms Dziesmu svētkiem salacgrīvieši ieradās Ancē, kur mājvietu radusi nometne ar jūru un vējiem devīzē – “Turi buru!”. 11 – 16-gadīgi jaunieši te mācās airēt, laivot pa Irbes upi, šaut ar loku un lietderīgi pavadīt laiku sportiskās aktivitātēs.

Ventspilij ģeogrāfiski tuvajā Ancē uz tikšanos ar skolēniem uzaicinājām bibliokuģa goda kapteini Arvīdu Buku. Tālbraucējs kapteinis, kurš savulaik vadījis Latvijas flotes milžus – lielos zvejas saldētājtralerus “Dzintarjūra”, “Dzintarkrasts” un “Dzintarzeme”, nu jau 26 gadus pilda Ventspils brīvostas kapteiņa pienākumus. Par augsto profesionālismu un lielo ieguldījumu jūrniecības nozarē Valsts prezidents 3. maijā viņam pasniedza Triju Zvaigžņu ordeni, un jāatzīst, ka A.Buks patlaban ir gados vecākais un ilgāk strādājošais ostas kapteinis Latvijā.

Saruna izvērtās nudien intriģējoša - no jūrskolas laiku atmiņām līdz piedzīvojumiem zvejas rajonos, kur nav trūcis ne vaļu un valzivju, ne zobenzivju un mēneszivs, ko gan laiduši atpakaļ okeānā. Ar jūras dziesmām aizvadītajā vakarā un tikšanos Ances bibliotēkā atkal dots pienesums jauniešiem, kam vēl jūra jāiepazīst.

Bibliokuģis Salacgrīvas novada bibliotēkā 14. jūlijā plkst. 11-os Jūras svētkos aicinās uz dokumentālās videofilmas “Kapteinis no Kuivižiem” pirmizrādi, pilsētas svētkos kopā ar fotomākslinieku Valdi Braunu atvērs viņa jauno mākslas albūmu “Taureņu deja”, bet 7. un 8. augustā kopā ar LTV-1 piedalīsies jaunatnes erudīcijas spēles “Vēstures skolotājs” filmēšanā mūspusē, jo te vēsturiski ir likts drošs pamats Latvijas jūrniecības izaugsmei.

LATVIEŠU FONDS PULCĒ PATRIOTUS

Dziesmu svētku dienās Latviešu Fonds (ASV) Rīgā pulcēja savus dalībniekus, draugus un atbalstītājus uz kokteiļu stundu pašā galvaspilsētas viducī.

Fonda pārstāvis Latvijā Valdis Bērziņš, kurš jau trešo gadu ir dzīva un emocionāla saikne starp Latviešu Fondu un bibliokuģi “Krišjānis Valdemārs” (pieraksta osta – Salacgrīva), bija uzaicinājis bibliokuģa radošās komandas pārstāvjus tovakar dalīties par paveikto mūsu skolās un bibliotēkās. Kopā ar Salacgrīvas novada bibliotēkas vadītāju Hedvigu Inesi Podziņu bija bibliokuģa patrons kinorežisors Jānis Streičs un mūsu aktivitāšu dokumentētājs Raivis Struncens (“Eucow fonds).

Tās bija jaukas un rosinošas patriotisma stundas saulrietā Rīgas jumtu augstumā, kur radās jaunas idejas un dzima brīnišķīgi kontakti, lai latviskuma kopšana ietu plašumā kā Latvijā, tā tālu pasaulē – visur, kur skan mūsu dzimtā valoda.

Gints Šīmanis.