19. februāris, 2019, Otrdiena

Zane, Zuzanna

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Cielavai 30 un Masku festivāls Salacgrīvā

13.02.2018 15:30

10.februārī Salacgrīvas kultūras namā rīboņa, skaļās dziesmas un maskas liecināja par to, ka gads ir pagājis un klāt jau tradicionālais Salacgrīvas Masku tradīciju festivāls, šogad jau astotais.

To atklājot, Salacgrīvas kultūras nama vadītāja Pārsla Dzērve sacīja “Salacgrīvai labais gals būs uz augšu, jo maksas atkal ir klāt! Viss sliktais tiks aizmēsts un mēs iesim tik uz labo. Šogad visu darām nedaudz savādāk, jo esam izlaiduši āra sadaļu. Dimdināsim, rībināsim un ņemsimies te, lielajā kultūras nama zālē, jo šajā reizē mums ir jānosvin saimnieku – folkloras kopas “Cielava” trīsdesmit gadu jubileja. Esmu pārliecināta, ka to vislabāk izdarīt pie bagātīgi klātiem galdiem.”

Pirms sumināt jubilāru, Pārsla pastāstīja kā “Cielava” nonākusi līdz vecīšu maskām, ar kurām piedalās visos gadskārtu svētkos. “Cielavai” kā čigāniem, cūkai, reganiņai, velnam, garai sievai, vilkam, āzim un dzērvei, maskošanās sākusies 2001.gadā ar piedalīšanos Daugavpils 2.masku tradīciju festivālā. Tā bija pirmā pieredze, gatavošanās, izzināšana, savas maskas meklēšana, “Cielava” turpināja meklēt, mūsu pusei raksturīgāko. Un arī atrada - jau 4. Daugavpils masku festivālā , arī Venēcijas masku festivālā “Cielava” aiziet kā vecīši. Arī šovakar, šeit Salacgrīvā “Cielavas” vecīši ieradās ar savām dziesmām un rituāliem.

 Aplausiem skanot, kājās stāvot, vakara saimnieki Laima Rozenaua un Jānis Nadeždins un viesi sagaidīja jubilārus – folkloras kopas “Cielava” vecīšus.

Pirmie savu sveicienu jubilāram sniedza Salacgrīvas vidusskolas folkloras kopa “Zēģelīte”, kuru vada “Cielavas” vadītāja Zenta Mennika. Šī priekšnesuma laikā vecīši paguva pārģērbies un viesi sveica folkloras kopas “Cielava” dziedātājus ar latviešu tautas dziesmu “Cielava baltgalve daudz tavu bērnu…”

Folkloras kopa “Cielava” dibināta 1988.gadā, tas Latvijā bija nacionālās identitātes apzināšanās laiks, kad katrs meklēja un atrada savu ceļu, dziesmu un deju. Tās pirmā vadītāja Rasma Balode, tagad Petmane. Tajā laikā tā bija tradīciju kopa, kas lustīgām latviešu dziesmām priecēja pasākumos, viesībās un pie ugunskura. No 1995.gada, jau 23 gadus folkloras kopas vadītāja ir Zenta Mennika. Cielava ilgstoši, pateicoties Zentai, meklēja savu seju un savas dziesmas un tagad droši var teikt – Cielavu pazīst un atpazīst, jo jubilāru sveikt sabraukuši labākie draugi no visas Latvijas.

Kultūras nama vadītāja vakara viesus iepazīstina ar katru “Cielavas” dziedātāju, sākot ar jaunākajām dalībniecēm – Dace Grāvīte, Ieva Bitēna, Iveta Kalniņa, Laura Eimane, Madara Kalniņa, Rūta Lepiksone, Inese Liepiņa – Valjusa, Jānis Nadeždins, Laima Rozenaua, Mairita Andersone, Ilze Andersone, Ilze Kripēna, Biruta Gulbe, Inga Starčaka, kopā ar “Cielavu” no 1988.gada ir Daina Grandberga, bet Ilma Lubiņa un Zenta Mennika ir “Cielavā” no pašiem pirmsākumiem.

Cielavu jubilejā sveica Salacgrīvas novada domes priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras un sporta jautājumos Evija Keisele un maskā tērpta čakla, atraktīva, pielaidīga un enerģiska meitene no ciempadomes, kura vēlāk izrādījās esam novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs.

Sveicēju vidū Latvijas nacionālā kultūras centra eksperte folkloras jomā Gita Lancere, kura jubilārei vēlēja nezaudēt un saglabāt zinātkāri, būt tikpat skaistai un jaunavīgai.

No folkloras kopām pirmie “Cielavu” jubilejā sveica “Delve” no Vidrižiem. Viņi atbraukuši ar sevis lasītajiem sarmas kokiem, kuri līdz Salacgrīvai nokusuši. Bet ko nu darīt – dāvā tādus kā ir, viņu vēlējums –galvenais lai galva strādā! “Delves” vēlējums - lai lauki zaļoti jauki, lai sēkla kā jūra, lai paši sidrabā mērcēti, lai āboli kā ziloņi, lai zirgi kā lāči, lai vienmēr kāda reņģe mājās, lai draugi nebūtu skopi, lai izdodas raža un lopi.

“Sītava” no Puzes jubilārei vēlēja vēl simts gadus un zīlēja bagātu un darbīgu gadu. Vietējā čigānu tabora, senioru deju kopas “Saiva” sveiciens pielāgots putras mēnesim, jo viņi vēl cielaviešiem vienmēr pilnus vēderus, daudz draugu, bērnu, un vēl vairāk dziesmu.

Nāburgi no Valkas, izpucējušies ne pa jokam, pa taisno no Venēcijas festivāla atveduši Cielavas vecīšiem skaistas, Livonijas viduslaiku tērpos ģērbtas sievietes, vitamīnus un nāburgšņabi. Bauskas “Vecsaules” sveiciens vesela ķekatu izrāde, ar dziesmām, dejām un, protams, dāvanām.

“Dvīga” no Saulkrastiem ir pārliecināta, ka uz Salacgrīvu mērojusi visgarāko ceļu – 700 kilometrus. Izrādās, ka “Dvīga” uz Salacgrīvas masku festivālu nākusi, braukusi, šļūkusi jau septīto reizi, šoreiz ar vislielāko torti un laba vēlējumiem. 

“Sudmaliņas” no Valkas jubilārei atvedušas visšķībākās narcises, nomierinošus līdzekļus un čigānu danci.

Ar Meteņu dienas dziesmām “Cielavu” sumināja Cesvaines “Krauklēnieši” “Dimzēns” no Jelgavas, un Saldus novada “Medainis”.

Skolotāja Lolita Valaņina un “Zēģelīte” sacīja lielu paldies “Cielavai” un Zentai Mennikai par latvisko tardīciju kopšanu un mācīšanu. “Bez jums nav iedomājama pavasara saulītes sagaidīšana pilskalnā, Līgo svētki jūrmalā ar Jāņu vītnēm un Lielo ugunskuru un augusta pēdējā sestdiena ar ugunskuriem pie jūras. Paldies “Cielavai”, paldies Zentiņai un vēl vismaz 3 x 30!

Sveicēju vidū arī senioru koris “Salaca”.

Kad saimnieki, Laima un Jānis, sveicējus pacienājuši ar alu un pīrāgiem, folkloras kopas “Cielava” vadītāja Zenta Mennika sacīja paldies visiem sveicējiem “nekad nedomāju, ka mūsu svētki izvērtīsies tik skaisti! Man ir ļoti liels prieks par savām meitenēm. Mums kopā ir labi un to šovakar jūs redzat.”

Saviem sveicējiem “Cielava” nodziedāja jūras dziesmu un visi kopā tautas dziesmu “Pie Dieviņa gari galdi…”

Cielaviešus jubilejā sveica arī Rasma Petmane – kopas dibinātāja un pirmā vadītāja “paldies par šo skaisto atmiņu vakaru. Es toreiz biju konservatorija studente, darījām kā pratām. Tajos pirmajos piecos gados asinājām to lāpstu ar kuru tagad Zenta rok dziļi un pamatīgi. Lai izdodas!”

Īpašu pateicību – raganu vainagu ar kūpinātas reņģes rotājumu “Cielava” bija sarūpējusi saviem draugiem un atbalstītājiem – Gitai Lancerei, Pārsali Dzērvei, Inesei Jerānei, Vizbulītei Treijai, un uzslavas rakstus visām šovakar ciemos atbraukušajām folkloras kopām.

Kad sumināts jubilārs un pateikts paldies viesiem, laiks ēst zirņus un gatavoties individuālajai masku skatei. Tajā šajā reizē pieteicās 15 maskas – zirgcilvēks, Lāču dīdītājs, lielais lācis – ļaunuma atbaidītājs un mazais lācis, vecais zaldāts ar savu līgavu, tad kapteinis un kaza, kaza un āzis, romantisks un pikants uznāciens, pēc tam, vilks, zirgs un zaķis, kārumniece, miesmiese, kripata krapata 1, pavasara gaidās, no Nameja blices, vāverīte, parādi noslēdz miesmetis – žagaru vīrs ar čigāna izskatu.

Vakara izskaņā bija danči kopā ar Cielavas spēlmaņiem un citām kopām.

Ilga Tiesnese