29. marts, 2024, Piektdiena

Agija, Aldonis

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Būs spēlmaņu saiets

19.01.2018 13:54

Būs seno, jeb nepamatoti aizmirsto mūzikas instrumentu spēlmaņu saiets. Pagājušā gada nogalē Tūjas bibliotēkā Salacgrīvas novada priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras un sporta jautājumos Evija Keisele, Liepupes tautas nama vadītājs Andris Zunde tikās ar seno instrumentu spēlmaņiem un entuziastiem Valdi Andersonu un Valteru Reiznieku, lai runātu par seno, jeb nepamatoti aizmirsto mūzikas instrumentu spēlmaņu saietu.

Abi vīri ir enerģiski un līdz šim daudz darījuši, lai ideja par reti sastopamo, seno tautas mūzikas instrumentu apzināšanu un popularizēšanu. Valdis Andersons stāsta “septiņus gadus atpakaļ uzzināju, ka Latvijā ir astoņas brīnumu lietas, viena no tām – senie instrumenti. Tas mani ļoti interesēja un kopā ar Valteru uzsākām aktīvu darbu. Šo septiņu gadu laikā ir atrastas un atjaunotas vairākas – ermoņikas, jeb Ieviņas un ne tikai. Kad atradām Ieviņas, es biju vienīgais spēlētājs, šodien es vairs neesmu viens, man ir seno instrumentu kapela, spēlējam koncertus, balles un piedalāmies konkursos. 2017.gada vasarā, Tūjā, notika jau trešais ermoņiku spēlētāju salidojums, kurā piedalījās vairāk kā desmit spēlētāju. Tad, sarunā ar Valteru, nonācām pie secinājuma, ka ar Ieviņām esam daudz maz uz strīpas, jāmeklē vēl citi senie mūzikas instrumenti.”

Tā arī notiek. Ja Valdis Andersons ir lielais Ieviņu meistars, tad Valters Reiznieks dara citas apbrīnas vērtas lietas. Viņš ne tikai spēlē un remontē, bet arī gatavo jaunus instrumentus, šobrīd tās ir cītarkokles.

Diemžēl šo un citu seno instrumentu un to spēlētāju paliek arvien mazāk, un Valdis ar Valteru ir uzsākuši apzināt un meklēt gan instrumentus, gan to spēlētājus. Lai lieta būtu nopietnāka, vīri ir uzrunājuši Liepupes tautas nama vadītāju Andri Zundi, un saņemot viņa piekrišanu un atbalstu no Salacgrīvas novada domes nolēmuši rīkot plašu saietu.

Bet pirms tam ir jāuzzina cik Latvijā vēl ir šādi senie instrumenti un to spēlētāji. Par izzūdošajiem instrumentiem noteikti varam uzskatīt Ieviņas, cītarkokli, dūdas, cimboli, mandolīnu.

Kapela “Ieviņas”, Valdis un Valters aicina atsaukties tos, kuriem mājās ir senie instrumenti, kaut veci un nespēlējami. Instrumentu būvētājiem tie būs piemēri kā tie būvēti un kā jābūvē.

Valters Reiznieks ļoti vēlas celt godā cītarkokli, kas ir ļoti skanīgs instruments, un ir jāsaglabā un jāmāca tā spēle. Diemžēl Valters ir vienīgais aktīvais to spēlētājs un izgatavotājs. Skaņu mājā, Rīgā var iemācīties to spēlēt, bet instrumentu nav! Valters ir gatavs būvēt, vienas vienkāršas cītarkokles izmaksas ap 400 euro, grezns instruments maksās jau ap septiņiem simtiem.

Mums ir mūzikas instrumentu kolekcionāri, meistari kas var atrestaurēt un pat izgatavot instrumentu no jauna, tai skaitā arī Ieviņas un cītarkokles, un ir skolotāji, kuri var un māk iemācīt spēlēt instrumentus. Šīs abas lietas ir jāsaliek kopā. Valters Reiznieks ir pārliecināts, ka svarīgākais ir saprast un apgūt spēles tehniku, tā muzejā nenonāk, to nodod dzīvs cilvēks dzīvam cilvēkam.

Līdz seno un izzūdošo instrumentu saietam martā, cik vien iespējams, ir jāapzina senie instrumenti un to spēlētāji.

Tad, 17.martā, Liepupes pagasta Birzgaiļos, notiks plaši un lieli svētki kuros būs instrumentu spēles meistarklases, seno, atjaunoto un no jauna izgatavoto instrumentu izstāde, to spēles paraugdemonstrējumi un protams koncerts.

Liepupes tautas nama vadītājs Andris Zunde vīrus atbalsta “tas ir ļoti svarīgi ko jūs darāt, neviena tautas kultūra nevar pastāvēt bez tautas mākslas. Atšķirīgi no citiem mēs varam būt tikai ar savu tautas mākslu.”

Andris atceras, ka viss aizsākās 2013.gadā ar kopīgo projektu “Senie amati mūsdienās”, ko realizējām ar Jūrkantes un LAD atbalstu. Pēc projekta noslēguma, kad samazinājās pieejamās finanses, festivāls, ar Salacgrīvas novada domes atbalstu, turpināja popularizēt akustiskos instrumentus un to spēlmaņus, savukārt šie vīri neatlaidīgi turpināja iesākto pie seno tautas mūzikas instrumentu apzināšanas un restaurēšanas savu iespēju robežās, pulcinot ap sevi citus apkārtnes entuziastus un nodibinot muzikālus sastāvus: Valdis Andersons kapelu Ieviņa, Valters Reiznieks tautas mūzikas ansambli Ziemeļmala. Valdis Andersons ar domubiedriem sākuši pat paši izgatavot jaunas klēpja ermoņikas, kas uzskatāms par ļoti komplicētu instrumentu, savukārt Valters Reiznieks izgatavojis izcilu cītarkokli un šobrīd uzskatāms par vienu no labākajiem šī instrumenta pārvaldītājiem.

Arī pašvaldības vadītāja vietniece Evija Keisele atbalsta uzņēmīgos vīrus un ir pārliecināta, ka seno mūzikas instrumentu saglabāšana un to spēles mācīšana jaunajiem ir ļoti svarīga.

Vēlēsim Valdim Andersonam un Valteram Reizniekam izdošanos un tiekamies 17.martā “Birzgaiļos”!

Ilga Tiesnese

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031