19. oktobris, 2018, Piektdiena

Drosma, Drosmis, Elīna

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Medicines for world’s ghettos

18.12.2017 15:38

“Medicines for world’s ghettos” jeb kā izārstēt nelabvēlīgus rajonus un attīstīt ielu jauniešus. Tā bija pirmā starptautiskā ielu sporta un kultūras konference, kas norisinājās Rīgā no 6.-7. decembrim.

Uz kuru tika uzaicināti arī jaunieši no mūsu novada. Konferenci organizēja kustība “Ghetto Games”. Šī jaunatnes nevalstiskā organizācija veidojusies 2009 gadā, Latvijas ekonomiskās krīzes laikā, kad jaunu cilvēku grupa sāka attīstīt dažādas ielu sporta un kultūras aktivitātes Grīziņkalnā. Šobrīd tā ir lielākā Austrumeiropā un katru gadu tajā iesaistās 10 000 dalībnieku, ap 200 brīvprātīgo un 250 000 jauniešu.

“Medicines for world’s ghettos” viesojās vairāki ielu sporta un kultūras aktīvisti un līderi no visas pasaules, lai runātu par jaunākajām tendencēm un dalītos ar savu pieredzi darbā ar jauniešiem un sabiedrību kopumā. Liela daļa no šiem lektoriem tiešām bija iedvesmojoši un aizrautīgi tajā , ko dara. Lorenzo – organizācijas “Da Move”( basketbola Freestyle un ielu dejas) radītājs un radošais direktors, stāstot par savas organizācijas darbību, uzsvēra :“Jauniešiem, bērniem vajag paraugu, kādu, kam līdzināties. Vai tas būs narkotiku dīleris dārgās kurpēs, vai labāk cilvēks, kas aizrautīgi dara to, kas viņam patīk? Un ir tik daudz iespēju – spēlējot bumbu, dejojot, un tam nevajag daudz naudas. Galvenais, varam darīt bērnus laimīgus”. Dažreiz viņiem tiekot pārmest, ka triki – tas jau neesot tāds īsts basketbols, bet gan klaunāde. Tomēr, tieši šie triki bērnus tik ļoti piesaista basketbolam un ieinteresē turpināt apgūt šo spēli.

Par to kā aizsākās ielu futbols Kopenhāgenā un par ielu sporta neformālās gaisotnes pozitīvo aspektu stāstīja “Copenhagen Panna House” līderis Kristofers: ”..Mēs neko negribējām likt vai mācīt, tikai ļāvām radošā atmosfērā bērniem spēlēt bumbu – darīt ko grib, spēlējot bumbu.” Tieši tā arī ir tā esence ielu sportam- brīva un radoša atmosfēra, piederības sajūta , pozitīva un sportiska gaisotne. Kā uzsvēra Magnuss no Zviedrijas “Stockholm Skatepark”: ”Ielu sports ir arī veids kā risināt sociālus jautājumus... Atnāk puisis pie mums no ielas, sāk trenēties un viņš vairs , piemēram, nav nabadzīgs afrikānis- viņš ir skeitbordists. Viņam ir draugi, skolotāji... Un ir jaunieši, ko nevar pievērst veselīgam dzīvesveidam pozitīvi – ar valsts programmām. Vajag ko savādāku. ”Mūs patīkami pārsteidza un iedvesmoja arī latviešu veiksmes stāsti- Māris Slēziņš- Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrības vadītājs un Pasaules Ielu vingrošanas federācijas prezidents; Einārs Lansmanis “Skilluminati”-ielu slēpošana ; Jānis Jansons “We build parks”- sniega parki, veikparki, bikeparki;

Mārtiņš Sleja – “Mind work ramps” stāstot par skeitparku izveides aizsākumiem arī minēja, ka tīņi ir vislielākā riska grupa sabiedrībā. Tāpēc arī jāveido sabiedriska un pozitīva vieta viņiem. Labāk tādā vietā uzbūvēt skeitparku, nekā tur klīst dažādas kriminālas personas vai mitinās bomži. Vēl runājot par skeitbordu, karsta diskusija izvērtās arī par tā iekļaušanu Olimpisko spēļu programmā, uzsverot gan plusus, gan mīnusus.

Pēc šīs konferences arī mēs redzam un ticam kopā ar “Ghetto Games” kustību, ka šāda veida rajonus var pārvērst par vietām, kur valda pozitīvisms un cerība. Ielu sporta un kultūras elementus var izmantot kā instrumentus, lai attīstītu jauniešu personības, veidotu stabilas vērtības un palīdzētu dažādos integrācijas procesos sabiedrībā.

Jaunatnes lietu speciāliste

Guna Grote-Majore