29. marts, 2024, Piektdiena

Agija, Aldonis

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Trofiska vēnu čūla – ārstēšanas un profilakses iespējas

28.08.2014 06:58

Hroniska vēnu mazspēja mūsdienās kļūst par arvien biežāk sastopamu patoloģiju. No vienas puses tas skaidrojams ar vairāk pieaugošo iedzīvotāju mazkustīgumu (ilgstoši sēdošs vai stāvošs darbs), lieko svaru, kā arī ar iedzīvotāju vidējā vecuma palielināšanos, no otras, ar labākām, precīzākām diagnostikas un terapijas iespējām. Trofiska vēnu čūla ir hroniskas vēnu mazspējas smagākā klīniskā stadija. Trofisku vēnu čūlu galvenais izcelsmes faktors ir ilgstoša venozā spiediena paaugstināšanās, kas veidojas sakarā ar neārstētu maģistrālo zemādas vēnu mazspēju, kā arī posttrombotisko sindromu (trombi uzsūcas, bet vēnu vārstules noārdās).

Dr.Sandra Prāve flebologs.jpg

Rietumeiropas attīstītajās valstīs sadzijušas un vaļējas trofiskas čūlas (smagākajās stadijās) sastopamas līdz pat 2% no populācijas. Ikdienā klīniskajā praksē redzot ārkārtīgi daudzos pirmreizējos, neārstētos pacientus, kas cieš no šīs saslimšanas smagākās formas, ir jādomā, ka trofiskas čūlas Latvijā ir daudz biežāk sastopamas nekā kaimiņvalstīs. Šai tendencei ir vairāki negatīvi aspekti – tā rada pacientam ievērojamu dzīves kvalitātes pazemināšanos, sociālas problēmas, cieš līdzcilvēki, čūlu pacienti no sabiedrības izvairās paši vai tiek izstumti, cilvēki bieži zaudē darbu, bet lielos ārstēšanās izdevumus nereti viņiem jāsedz pašiem.

Trofisko čūlu sekmīgas terapijas pamatā ir precīza un pareiza diagnostika, izmantojot modernās medicīnas iespējas un adekvāta, uz pierādījumiem balstīta un pamatota terapija. Pareizas diagnozes uzstādīšanai kā svarīgākā un informatīvākā metode jāmin ultrasonogrāfijas diagnostika, kas ļauj ātri un precīzi noteikt izmaiņas kāju asinsvados – izvērtēt arteriālo asinsapgādi, vizualizēt dziļo vēnu trombozes vai posttrombotiskas izmaiņas un to lokalizāciju, novērtēt asins plūsmu virspusējās un dziļajās stumbra vēnās.  Šī metode uzskatāma par zelta standartu diagnozes noteikšanā, bet tās veikšanu vajadzētu uzticēt flebologiem, kuriem ir ne tikai iemaņas diagnostikā, bet arī pieredze iegūto datu interpretācijā un tālākās terapijas plāna sastādīšanā.

Ārstēšanas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti. Tās pamatā ir kompresijas terapija, kurai ir neaizstājama loma trofiskas vēnu čūlas sadzīšanā. Ar kompresijas terapijas palīdzību tiek likvidēts paaugstinātais spiediens vēnās, samazināta vai likvidēta tūska, sanēta lokālā infekcija, tādējādi samazinot pacienta subjektīvās sūdzības un ierobežojot hroniskas vēnu mazspējas tālāku progresēšanu. Biežāk izmatotais terapijas pasākumu komplekss sastāv no kompresijas terapijas, lokālās terapijas, fizioterapijas un fizikālās terapijas, sistēmiskas medikamentozas terapijas, ķirurģiskas ārstēšanas un putu skleroterapijas. Pēc čūlas sadzīšanas pacientiem jāturpina kompresijas terapija. 

Ja trofiska vēnu čūla, pielietojot adekvātu terapiju, neizrāda dzīšanas pazīmes 3 mēnešu laikā vai nesadzīst 12 mēnešu laikā, tā uzskatāma par terapijas rezistentu čūlu (tāda, kas nepadodas ārstēšanai). Šādu čūlu ārstēšanā vislabākā terapijas metode ir Shave operācija. Šī ārstēšanas metode ir ļoti efektīga un droša. Ķirurģiskā ceļā trofiskās čūlas gultne tiek attīrīta, jeb „noskūta” ar speciāla instrumenta palīdzību līdz labi caurasiņotiem audiem. Tad tīrā brūces gultne tiek pārklāta ar paša pacienta ādas transplantātu. 

Mūsu (ārstu-flebologu) uzdevums ir maksimāli samazināt hroniskas venozas mazspējas smagākās pakāpes- trofiskas vēnu čūlas izplatību, kas panākams ar precīzu diagnostiku, efektīgas terapijas nodrošināšanu un paša pacienta līdzdalību.

Gaidīsim Jūs uz izbraukuma konsultācijām Salacgrīvā!

Ar cieņu,

Dr.Sandra Prāve

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031