24. aprīlis, 2024, Trešdiena

Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

skatīties video
Jaunākais video no youtube.com

Lieldienu sagaidīšana Ainažu bibliotēkā

15.04.2014 12:05

Kad garās, tumšās naktis kļūst īsākas, bet dienas ir pastiepušās tik pat garas kā naktis - tad klāt ir Lieldienu laiks. 9. aprīlī bērnudārza Randa sagatavošanas grupas audzēkņi un audzinātājas  pulcējās Ainažu bibliotēkā, lai sagaidītu Lieldienas. Svētki, protams, ir gaidīti un Lieldienām gatavojas visa saime, tāpēc bērnus bibliotēkā sagaidīja Saimeniece (bibliotekāre Sanita), kura iepazīstināja ar Lieldienu svinēšanas tradīcijām.

PA220067.JPG

Klausījos, brīnījos,

Kas aiz kalna gavilēja:

Lieldieniņa braukšus brauca,

Asnus veda vezumā.

Meitas pa ziemu ir čakli strādājušas un pūra lādē sagūluši gan jauni brunči, gan villaines, gan pa kādam cimdu un zeķu pārim. Un protam, ka svētki ir reize, kad šo bagātību izrādīt. Saimeniece runājot tautasdziesmas, izrādīja savus sarūpētos cimdu un zeķu pārus, villaini un tautieskos brunčus.

Lieldienu rītā tie, kas bija piecēlušies pirmie, modināja vēl guļošos un nopēra tos ar izplaucētiem zariem. Saimeniece ar izplaucētiem zariņiem iepēra mazos klausītājus, novēlot viņiem iegūt veselību, skaistumu un veiksmi. Visizplatītākā no visām Lieldienu izdarībām ir olu krāsošana, ēšana, dāvināšana, ar tām mainījās, spēlēja spēles. Ola ir dzīvības, auglības un arī saules simbols. Saimeniece bērniem pastāstīja, ka olu krāsošana ir salīdzinoši nesena paraža. Tā ieviesusies tikai jaunākos laikos. Olas krāsoja ar dabiskām krāsvielām - lapām, mizām, putraimiem. Tāpēc krāsas pārsvarā bija dzeltenīgas, brūnganas, zaļganas.

Lieldienu ticējums vēsta: Kas Lieldienu olas zogot, tas paliekot tik pat pliks, kā ola, vai arī, Kas olu bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melo. Bērni, ņemot palīgā līmi un no krāsainiem papīriem izgrieztus ornamentus, izveidoja paši savas Lieldienu olas, kuras sanāca gana raibas un interesantas.

Lieldienās kāra šūpoles. Šūpošanās nozīmēja auglības veicināšanu. Senāk latvieši ticēja: jo augstāk šūpojas, jo labāka raža, jo brangāki lopi. Tos, kuri Lieldienās bija kārtīgi šūpojušies, odi un citi kukaiņi vasarā nekoda. Ap šūpolēm Lieldienu laikā vienmēr pulcējās daudz ļaužu. Tie savstarpēji apdziedājās, mainījās ar olām, spēlēja spēles. Saimeniece pasākuma noslēgumā bērniem iemācīja vienu no Lieldienu rotaļām Sietiņos iešana, kura izraisīja lielu jautrību. Bet īpašu prieku mazajiem sagādāja Lieldienu saldumi, kurus bija sarūpējušas bibliotekāres.

Sanita Kānīte

Ainažu bibliotēkas bibliotekāre

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930